تحلیل کلمه " hook " در زبان انگلیسی و " قلاب " در زبان فارسی ...

از لحاظ تاریخی، اصطلاح قلاب به بخشی از یک آهنگ اطلاق می شود که مخاطب را به خود جذب می کند. یک قلاب را می توان در گروه کر یافت یا حتی می تواند کر یک آهنگ باشد. در نهایت، قلاب ابزار دقیق را می پوشاند و تعداد را به عنوان یک کل به هم متصل می کند. هوک ها می توانند ملودیک، ریتمیک یا حتی ساز باشند. 

قلاب ابزاری است بلند و معمولاً فلزی که در برخی از بخش های آن فرورفتگی و یا انحنا وجود دارد، به گونه ای که می توان از آن برای گرفتن، اتصال یا اتصال به شی دیگری استفاده کرد. در شماری از موارد استفاده شده، یک انتهای قلاب می تواند ماده دیگری را سوراخ کند، سپس توسط بخش منحنی یا تورفتگی نگه داشته می شود. برخی از انواع قلاب ها، به ویژه قلاب ماهی گیری، دارای یک بخش خاردار و یک برآمدگی در عقب در نزدیکی انتهای نوک قلاب برای اطمینان از اینکه قلاب در هدف قرار گرفته و نمی توان به راحتی آن را برداشت هستند.

آیا قلاب برای ماهی دردناک است؟

ماهی ها مانند گربه ها، سگ ها و انسان ها دارای اعصاب هستند، بنابراین می توانند درد را احساس کنند. ماهی های قلاب دار نه تنها درد جسمی بلکه وحشت را نیز تحمل می کنند. پس در انتخاب قلاب ها به شدت دقت کنیم.

قلاب ماهیگیری چه اندازه ای باید برای نوع ماهی که می خواهید صید کنید استفاده کنید؟

این نمودار می تواند به شما در تعیین قلاب اندازه مناسب برای نیازهای خود کمک کند. این شامل اندازه های رایج قلاب بر حسب میلی متر است تا بتوانید به راحتی اندازه مناسب چوب ماهیگیری خود را پیدا کنید.
چه یک ماهیگیر مبتدی یا یک ماهیگیر باتجربه باشید، این نمودار مفید خواهد بود!

چگونه بفهمیم به چه اندازه قلاب نیاز داریم؟

اگر ماهی‌های کوچک‌تری صید می‌کنید، اندازه قلاب ماهیگیری می‌تواند بسیار کوچک باشد، اما اگر در دریاچه‌ها و رودخانه‌های آب‌های شور یا آب شیرین ماهیگیری کنید، اندازه قلاب ماهیگیری باید افزایش یابد. از آنجایی که ماهیگیری یک شکل هنری است، در هنگام تلاش برای تعیین اندازه قلاب ماهیگیری که نیاز دارید، واقعاً یک پاسخ "یک اندازه برای همه" وجود ندارد. اندازه های قلاب ماهیگیری وجود دارد که می تواند در قالب ماهیگیری کودک قرار گیرد و همچنین اندازه های قلاب ماهیگیری وجود دارد که می توان از آنها برای صید ماهی های بزرگ مانند کوسه استفاده کرد، بنابراین دامنه در این مورد بسیار گسترده است.
یکی از بهترین راه ها برای تعیین اندازه قلاب ماهیگیری که برای سفر ماهیگیری بعدی خود نیاز دارید، جستجوی نمودار اندازه قلاب ماهیگیری است.

راه های شناخت سایز قلاب ها

این که نسخه ای واحد برای سایز قلاب ها بپیچیم کار بسیار مشکلی است زیرا نشان دادن سایز و اندازه واقعی قلاب ها  با وضوح کامپیوتر یا تلفن شما در حالت های متفاوتی به چشم می آید و متغییر است… در مورد فایل‌های نوشتاری هم باید دانست که تنظیمات چاپگر شما می‌تواند بر روی نتیجه تأثیر بگذارد. بنابراین تمام تلاشم را کردم و اندازه هر یک از قلاب ها را بر حسب میلی متر اضافه کردم.
خواهید دید که من دو نمودار ایجاد می کنم، یکی برای قلاب های ماهی J که تقریباً همه قلاب ها را پوشش می دهد، و دیگری برای قلاب های سه گانه که به طور طبیعی شکاف را دو برابر می کند.


*** لطفاً توجه داشته باشید که مارک های مختلف دارای تفاوت اندازه قلاب هستند ***

قلاب ماهیگیری شماره مناسب ماهی فیتوفاک کپور آمور قزل آلا زرد پر کپور آب شور آب شیرین همه چیز درباره

سایز و شماره متداول قلاب در صید ماهیهای پرطرفدار آب شیرین

ردیف
نام ماهی
سایز قلاب
1
ماهی کپور
2 ، 4 ، 6
2
ماهی آمور
6 ، 8
3
ماهی قزل آلا
6 ، 8
4
ماهی زردپر
2 ، 3 ، 4
5
ماهی شیربت
1 ، 2 ، 3
6
ماهی سوف
2 ، 3
7
ماهی سفید
6 ، 8
8
ارک ماهی
1 ، 2
9
ماهی سونگ
1/0  ، 2/0 ، 3/0 ، 4/0
10
ماهی اسبله
3/0 ، 4/0 ، 6 /0 ، 8/0

سایز و شماره متداول قلاب در صید ماهیهای پرطرفدار آب شور:

ردیف
نام ماهی
سایز قلاب
1
ماهی شیر
2/0 ، 3/0 ، 4/0
2
ماهی باراکودا
2/0 ، 3/0 ، 4/0
3
ماهی هوور
2/0 ، 3/0 ، 4/0
4
ماهی جی تی
3/0 ، 4/0 ، 5/0
5
ماهی هامور
2/0 ، 3/0 ،  4/0 ، 5/0 ، 6/0
6
ماهی تن
4/0 ، 5/0 ، 6/0 ، 7/0 ، 8/0

قلابهای ماهیگیری در تاریخ  تمدن بشری از قدمت بالایی برخوردار بوده و در طول زمان ، از جنس موادی نظیراستخوان و شاخ حیوانات ، چوب ، سنگ ، برنز و فولاد ساخته شده اند. قدیمی ترین قلاب های شناخته شده اخیراً توسط باستان شناسان در یک غار جریمالای در تیمور شرقی ، استرالیا کشف شد. دانشمندان از طریق تاریخ گذاری رادیوکربن خاک اطراف ، قدمت این آثار را بین 16000 تا 23000 سال تخمین زده اند. از آن زمان ، ما در طراحی قلاب راهی طولانی را طی کرده ایمو قلابها از دیرباز تا به امروزاصلی ترین بخش تماس تهاجمی و درگیرکننده مستقیم ریسه با نسوج دهانی ماهی هدف محسوب میشوند.قلابهای ماهیگیری با توجه به فرم دهانی ، رفتار بیولوژیکی ماهیها و نسبت به کاربرد و سیستم و سبک ماهیگیری در اشکال و جنسهای متنوعی طراحی و تولید میشوند.قلاب های ماهیگیری عمدتا” برای نگهداری انواع مختلف طعمه های مصنوعی ، فرآوری شده ، مرده یا زنده طراحی شده اند و به عنوان پایه ای جهت استقرار و فیکس شدن طعمه ها عمل می کنند.

قلاب ماهیگیری چیست و اجزا آن چه نام نامیده دارد می شود

اگر بخواهیم بطور کلی ساختار یک قلاب ماهیگیری را آنالیز کنیم به اجزای زیر می توان اشاره نمود:

ساختار و اجزای قلاب ماهیگیری

چشم (eye) : چشم قلاب بصورت یک حلقه یا برآمدگی جهت عبور و اتصال نخ به قلاب تعبیه شده است. چشم قلاب نسبت به نوع گره زنی وایجاد زاویه تهاجمی در اشکال مختلف ایجاد میشود مانند: چشم معمولی، چشم رو به داخل، چشم رو به خارج، چشم پارویی و چشم سوزنی.

نوک (Point): نوک قلاب نقطه تهاجمی و محل نفوذ قلاب به دهان ماهی بشمار میرود و انواعی نظیر نوک سوزنی، نوک چاقویی و نوک مقعر دارد، که هر کدام از آنان کاربردهای خاص خود را دارند.

خار (Barb): خار یک برامدگی تند جهت ممانعت از خروج قلاب از دهان ماهی تعبیه شده است.قلابهای بدون خار هم جهت صید ورزشی به منظور کاهش آسیب دیدگی و جراحت ماهی بکار میروند.

کمان (Bend) : منحنی متصل کننده ساق به نوک قلاب است.

ساق(Shank):   ساق طول اصلی قلاب و حدفاصل اتصال چشمی به کمان قلاب است.

دهانه (Gape) : عرض نوک قلاب تا ساق قلاب است.

گلو (Bite Throat): عمق قلاب از خط دهانه تا منحنی قلاب است

جنس قلابهای ماهیگیری

قلاب های معاصر بسته به نوع کاربرد از جنس برنز، فولاد با کربن بالا، فولاد آلیاژی یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند . بیشتر قلاب های ماهی با کیفیت با نوعی پوشش سطحی مقاوم در برابر خوردگی نظیر کروم، تفلون و استنلس استیل و… پوشانده شده اند. مقاومت در برابر خوردگی بیشتر در آب شور مطرح است و برخی دریاچه هایی که دارای املاح خورنده هستند وهمچنین زنگ زدگی فلزات در آب های شیرین آهسته تر از آب های شور روی می دهد. برخی آلیاژهای به کار رفته در انواع قلاب ماهیگیری، تیزی قلاب را حفظ می نمایند و برخی دیگر به آن استحکام بهتری می بخشند و از خم شدن آن به هنگام صید یک ماهی بزرگ جلوگیری می کنند.

علاوه بر این پوشش ها، رنگ قلابها جهت همخوانی با رنگ محیط و طعمه بکارگرفته شده تنظیم و تولید می شود. قلاب هایی که برای استفاده در آب شیرین طراحی شده اند عمدتا” با یک لاک شفاف پوشانده می شوند یا با روکشی از جنس  نیکل ، تفلون ، قلع و رنگ های مختلف  پوشش داده میشوند.

درک ماهی ها در مواجه با قلاب چگونه است و آیا درکی از کاربرد آن دارند ؟

ماهی ها این توانایی را دارند که یاد بگیرند قلاب ها و طعمه ها را تشخیص دهند و از آنها دوری کنند ، اما در بسیاری از موارد، این فقط در مواردی اتفاق می افتد که ماهی به تجربه رسیده باشد  یا ماهی هایی به طور عمدی پس از صید به هر نحوی به آب بازگردانده شوند .

قلاب های ماهیگیری یک جزء حیاتی در هر برنامه  ماهیگیری هستند، اما اغلب نادیده گرفته می شوند. مهم نیست که چیدمان چوب و لنسر ماهیگیری شما  و یا نخ ماهیگیری  شما چقدر گران است، بدون قلاب مناسب، ماهی ها فرار می کنند. انتخاب قلاب مناسب می تواند به طور چشمگیری موفقیت شما را در آن کسری از ثانیه که فرصت پیش آمده ، بهبود بخشد. هر ماهیگیر حرفه ای ارزش استفاده  از قلاب ها را به خوبی درک کرده است و می داند از آنها چگونه مراقبت و استفاده نماید. با در نظر گرفتن این موضوع، ماهیگیران می توانند قلاب مناسب را بدون در نظر گرفتن گونه انتخاب کنند و بدانند که انتخاب آنها برای هر چیزی که به آن برخورد کنند آماده است. در حالی که این می‌تواند به حل گزینه‌های بی‌پایان کمک کند، من برای یافتن بهترین قلاب‌های ماهیگیری برای سناریوهای مختلف وقت گذاشته‌ ام و برخی از حدس‌ها را حذف کرده‌ام.


هرگونه استفاده و نشر با ذکر منبع بلامانع می باشد.
www.bamabest.ir
نویسنده و مترجم : (گروه بازرگانی عسگری)