انواع روشهای ماهیگیری

به طور کلی می توان گفت که افراد، به یکی از روشهای زیر اقدام به گرفتن ماهی می کنند.

 • ماهیگیری به عنوان روشی برای ورزش و تفریح

در ماهیگیری تفریحی، افراد با ابزارهایی مثل قلاب ماهیگیری و طعمه، به طبیعت می روند و اقدام به صید ماهی می کنند. ماهی گیری ورزشی یا تفریحی، بیشتر با ابزارهایی مانند قلاب یا لنسر انجام می شود.

 • ماهیگیری به عنوان روشی برای کسب درآمد و تجارت

خیلی ها، به ماهیگیری و صید ماهی، به عنوان راهی برای پول درآوردن نگاه می کنند. در ماهیگیری تجاری، از ابزارهای ماهیگیری به روز و حرفه ای مثل تور ماهیگیری و… استفاده می شود.

چه ماهیگیری را به صورت تفریحی انجام می دهید و چه قصد پول درآوردن از فروش ماهی را دارید، باید در انتخاب لوازم مناسب ماهیگیری دقت کنید و وسایلی را انتخاب کنید که واقعا کاربردی باشند و بتوانید به خوبی از آنها استفاده کنید. ماهیگیری با قلاب و ماهیگیری با تور از جمله رایج ترین روشهای صید ماهی هستند که در این نوشته با آنها و ابزارهای ماهیگیری آشنا خواهید شد.

" یک نکته مهم در ماهیگیری تفریحی " ماهیگیری کاری لذت بخش است و می تواند باعث آرامش بیشتر و کاهش استرس شود، به همین خاطر علاقمندان زیادی برای این کار وجود دارند. برای ماهیگیری تفریحی، ابتدا باید با ابزار این کار آشنا شوید تا بتوانید با انتخاب درست آنها، ماهیگیری لذت بخشی را تجربه کنید. در این قسمت با ابزارهای متداول در ماهی گیری آشنا خواهید شد.

تجهیزات ماهیگیری حرفه ای

 • قلاب ماهیگیری

یکی از مهمترین نکاتی که به عنوان یک ماهیگیر باید به آن مسلط باشید، انتخاب قلاب ماهیگیری درست است. قلاب ماهیگیری مهمترین وسیله ای است که برای صید ماهی ها باید از آن استفاده کنید. قلاب ها انواع مختلفی مانند تک سری، دو سری ستاره ای، گرد و… دارند که باید براساس سایز و نوع ماهی ها و مکان ماهیگیری خودتان قلاب مناسب را انتخاب کنید.

 • چوب ماهیگیری

برای ساخت یک قلاب ماهیگیری حرفه ای، به یک چوب مناسب و خوب نیاز دارید تا بتوانید اجزای قلاب را روی آن سوار کنید. چوب های ماهی گیری میله های نازکی هستند که به شما کمک می کنند قلاب را دورتر پرتاب کنید و روی آن کنترل بیشتر داشته باشید. این چوب ها براساس استحکام و انعطاف پذیری شان دسته بندی می شوند. انتخاب چوب ماهیگیری کاملا به نوع ماهیگیری شما و سطح آن بستگی دارد. اگر تازه می خواهید ماهیگیری را شروع کنید، توصیه میکنیم یک چوب معمولی با استحکام متوسط تهیه کنید، چون می تواند پاسخگوی کار شما باشد.

 • چرخ ماهیگیری

چرخ ماهیگیری، ابزاری است که روی چوب شما نصب می شود و به جمع کردن یا پرتاب نخ ماهیگیری کمک می کند. چرخ ماهیگیری باید سبک باشد و کار با آن هم راحت باشد. همچنین در انتخاب چرخ ماهی گیری دقت کنید که نرم و سریع باشد تا هنگام کار با آن به مشکل نخورید.

 • نخ ماهیگیری

برای ساخت یک قلاب حرفه ای، مهمترین عضو نخ مناسب است. نخ ماهیگیری تاثیر زیادی در کیفیت ماهیگیری شما دارد و باید براساس مکان و نوع ماهی که می خواهید صید کنید، نخ مناسب را انتخاب کنید. نخ ها براساس استحکام، ضخامت و شفافیت دسته بندی می شوند. مثلا برای مکان های صخره ای و تیز باید از نخ های قوی تر و محکم استفاده کنید، یا برای ماهی هایی که سنگین تر هستند و دندان های تیزی دارند باید از نخ های سیمی استفاده کنید. پس در هنگام انتخاب نخ ماهیگیری به این نکات دقت کنید. توصیه می کنیم همیشه یک توپ نخ یدکی همراه خودتان داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید و به مشکل نخورید. برای ماهیگیری، از چه طعمه هایی استفاده کنید؟ طعمه های ماهیگیری در دو نوع زنده و مصنوعی قابل استفاده هستند. طعمه های زنده شامل ماهی های ریز، کرم خاکی و… هستند و طعمه های مصنوعی شامل ماهی ها و کرم های مصنوعی هستند. اگر به خاک دسترسی دارید، می توانید از کرم های خاکی موجود استفاده کنید و با استفاده از آنها سریع و راحت ماهی بگیرید؛ اما اگر به این طعمه دسترسی ندارید، می توانید از طعمه های مصنوعی استفاده کنید. مانند ابزارهای قبلی باید طعمه را براساس نوع ماهی که می خواهید صید کنید انتخاب کنید.

 • شناور ماهیگیری

شناور وسیله ای است که به میانه نخ ماهیگیری متصل می شود و با استفاده از آن می توانید عمقی که می خواهید طعمه شما به ان برود را تنظیم کنید. همچنین صناور کمک می کند در صورت به دام افتادن ماهی ها با تکان خوردن آن سریع متوجه شوید و ماهی را صید کنید. معمولا شناورها براساس نور مکان ماهیگیری و جنس آنها دسته بندی می شوند. مثلا اگر بخواهید در نکانی تاریک ماهیگیری کنید حتما باید از شناورهای دید در شب استفاده کنید تا بتوانید شناور خود را ببینید.

 • هرزگرد ماهیگیری

اگر تا حالا ماهیگیری کرده باشید یا ماهیگیری را از نزدیک دیده باشید، احتمالا می دانید که حرکات ناگهانی ماهی ها بسیار زیاد است و این حرکات می تواند باعث گره خوردن نخ ماهیگیری و خوردگی آن شود. هرزگرد ماهیگیری دقیقاً برای همین کار ساخته شده است. هرزگرد با نصب شدن روی بخش های مختلف نخ ماهیگیری، کمک می کند حرکت های ناگهانی ماهی ها مهار شود و آسیبی به نخ ماهی گیری شما نرسد.

 • کیف لوازم ماهیگیری

تمام لوازمی که تا حالا معرفی کردیم یک مجموعه ابزار بزرگ را برای شما ایجاد می کنند که ممکن است حمل آنها کمی سخت باشد. اگر می خواهید راحت تر این ابزارها را حمل کنید، توصیه ما به شما این است که از یک کیف ماهیگیری استفاده کنید تا ابزارها و لوازم موردنیاز خودتان را در آن قرار دهید و از گم شدن یا ضربه خوردن آنها جلوگیری کنید.

 • ست لوازم ماهیگیری

اگر نمی دانید چه لوازمی را برای ماهیگیری انتخاب کنید، یکی از بهترین کارها استفاده از ست های ماهیگیری است.

 • ماهیگیری صیادی با تور

نوع دیگر ماهیگیری استفاده از تور ماهیگیری است که این روش معمولا برای افرادی مناسب است که می خواهند به صورت حرفه ای کار ماهیگیری را انجام دهند و از آن کسب درآمد کنند. در این روش به جای قلاب ماهی گیری، شما باید از تور ماهیگیری استفاده کنید تا در هربار پرتاب بتوانید تعداد ماهی های بیشتری را جمع آوری کنید. تورهای ماهیگیری معمولا از الیاف ترکیبی ساخته می شوند. تورهای ماهیگیری، چندین بخش دارد. بالای تور ماهیگیری، طناب و بدنه، سر تور و پایین تور است. در قسمت پایین تور، یک کیسه وجود دارد که ماهی ها در آن گیر می کنند. وزنه تور ماهی گیری از جنس سرب یا ساچمه پرده است. این تورها شامل الیافی مانند پلی استر یا نایلون، رشته های پلیمری به هم بافته شده و… ساخته می شوند که براساس نوع آنها متفاوت است. این بافت باعث می شود باله های ماهی در آن گیر کند و نتواند فرار کند. لبه های تور ماهیگیری معمولا باید دارای وزنه هایی باشد تا تور را به زمین بچسباند و اطراف آن باز نباشد، چون اگر وزنه ای نداشته باشد ماهی ها به راحتی می توانند از زیر تور فرار کنند. اگر می خواهید به صورت حرفه ای کار ماهیگیری با تور را انجام دهید، می توانید از تورهای ماهیگیری آماده استفاده کنید تا به یک صیاد حرفه ای تبدیل شوید. خیلی از ماهیگیرهای حرفه ای و باتجربه، ماهیگیری با تور را بیشتر می پسندند. تور ماهیگیری نخی و تور ماهیگیری نایلونی، رایج تر از انواع دیگر تور ماهی گیری هستند. در این قسمت می خواهیم تور نخی و تور نایلونی را با هم مقایسه کنیم. تور ماهیگیری نخی، مقاومت بیشتری نسبت به تور ماهیگیری نایلونی دارد. اگر می خواهید در آب رودخانه ماهی بگیرید، بهتر است از تور نخی استفاده کنید. اما اگر در آبهای شور قصد گرفتن ماهی ها را دارید، از تور نایلونی استفاده کنید.